1. W dniu 24 stycznia br. odbyło się Zebranie Wiejskie. Ze sprawozdaniem i Uchwałą Nr 1/2019 będzie można się zapoznać w następnym tygodniu na stronie internetowej Sołectwa czarnylas.grodzisk.pl.
2. Ze względu na konieczność rezerwacji miejsc i terminów, na następujące przedsięwzięcia sołeckie można (i trzeba) już się zapisywać od dzisiaj mailowo (mail na każde oddzielnie): ewablon1@gmail.com.
Przedsięwzięcia odbędą się pod warunkiem odpowiedniej ilości zgłoszonych uczestników. Zapisy do wyczerpania miejsc w autokarze lub na sali szkoleniowo-warsztatowej. Z przedsięwzięć mogą korzystać tylko stali mieszkańcy Czarnego Lasu.
a) Szkolenie Bezpieczna Kobieta – teoria i praktyka w dwóch grupach wiekowych: pierwsza 18-55 lat, druga 55+. Prawdopodobny termin marzec/kwiecień.
b) 16 marca (sobota) – wyjazd edukacyjno-warsztatowy do Warszawy:
– Muzeum Narodowe – lekcja edukacyjno-muzealna dla dzieci, dla dorosłych zwiedzanie
– zwiedzanie z przewodnikiem PGE Narodowego
– warsztaty robienia czekolady w Manufakturze Czekolady z Łomianek.
Na ten wyjazd były już zapisy w grudniu. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapisy tylko do 31.01.2019 r.
c) 25 maja – sobota – Festiwal Aktywności Lokalnej na Targach w Lublinie. Inicjatywa ma na celu pobudzenie aktywności i integrację mieszkańców miasta i wsi. Festiwal ma służyć również prezentacji dorobku społecznego i kulturalnego poszczególnych sołectw oraz miejscowego rękodzieła i regionalnych potraw. System ochrony i promocji produktów regionalnych i tradycyjnych chroni dziedzictwo kulturowe wsi, co w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności terenów wiejskich i rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej. Dodatkowo zwiedzanie Kozłówki.
d) 15 czerwca (sobota) – Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Korycinie Ziołowy Zakątek Zajęcia terenowe i laboratoryjne skierowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Uzyskanie wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego Podlasia, tradycji zielarskich i zrównoważonego rozwoju. Ośrodek ma do dyspozycji ogród botaniczny z kolekcją roślin użytkowych, gospodarstwo ekologiczne, las, staw oraz laboratorium wyposażone w nowoczesny sprzęt. Zapoznanie się z wiedzą zielarską tradycją i zwyczajami z tej dziedziny. Uczestnicy przedsięwzięcia w Ziołowym Zakątku mogą zdobyć wiedzę z zakresu ochrony środowiska, ekologii, anatomii i fizjologii roślin, ekologii stawu i lasu, roślin użytkowych. Zapoznanie się z funkcjonowaniem gospodarstwa ekologicznego, zwiedzenie Podlaskiego Ogrodu Botanicznego, w którym zgromadzona jest kolekcja praktycznie całej flory Polski, poznanie chronionych roślin i dziko rosnących, gatunków jadalnych, jak również roślin barwierskich, trujących czy przyprawowych.
Warsztaty komponowania własnych mieszanek herbacianych, mieszanek przypraw, tworzenie nalewek na bazie cennych surowców zielarskich. Czosnkowa aromaterapia, gdzie można w naturalny sposób oczyścić płuca i układ oddechowy. Dodatkowo ewentualne warsztaty rzeźby w kamieniu. Dodatkowo zwiedzanie Drohiczyna, zakola Bugu i ewentualnie Grabarki.
3. Powrócił temat niezałatwionego do tej pory przejęcia infrastruktury kanalizacyjnej osiedla Villa Czarny Las I i II oraz segmentów.
W następnym tygodniu będę prowadziła w tej sprawie rozmowy z Wiceburmistrzem Piotrem Galińskim i Prezesem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Michałem Klonowskim. Infrastruktura kanalizacji na w/w osiedlach w dalszym ciągu nie została przejęta przez Gminę. Należy do P. Henryka Karasiewicza, który chciałby ją przekazać bezpłatnie do ZWIK. Jednak ZWiK nie kwapi się do jej przejęcia. Mamy więc taką sytuację iż ścieki są odbierane od nas przez ZWiK, za co im płacimy, ale nie ma żadnego protokołu czy porozumienia pomiędzy właścicielem a użytkownikiem, co może być kłopotliwe w przypadku większych awarii.
Ewa Błońska
Sołtys