1. Od Czarnolesia do Czarnego Lasu – O powstawaniu tożsamości lokalnej
Wczoraj tj. 24 sierpnia w Grodzisku, w pięknej scenerii parku Dworków Skarbków – obecnie Szkole Muzycznej, odbyła się prezentacja książki o Czarnym Lesie. Zainteresowani miejscowością Czarny Las mogli porozmawiać z autorami ,dowiedzieć się między innymi o historii Czarnego Lasu, począwszy od pierwszego osadnictwa, zobaczyć pierwszą chatę, jaka tu powstała. Odtworzyła ją wiernie graficznie wg opisu archiwalnego Julia Konieczna.
Autorzy: Ewa Błońska, Artur Obidziński i Tadeusz Murzyn opowiadali o przyrodzie, jak kiedyś tu była i co z niej zostało, o tworzeniu się nowej społeczności i jakie dokonania na przestrzeni lat miały tu miejsce.
Przy lampce szampana można było obejrzeć pokaz karate w wykonaniu Mazowieckiego Klubu Karate Tradycyjnego, obejrzeć rozmieszczone wśród alejek parkowych fotogramy Marcina Denisa i Tatyany Wysochanskiej oraz grafiki Juli Koniecznej. Wzruszyła swoim śpiewem młodziutka Vlasta Vysochanska.
Burmistrz Grzegorz Benedykciński chwalił Czarny Las w wielu jego aspektach.
Wszyscy uczestnicy otrzymali bezpłatnie książki wraz z czarnoleskimi promocyjnymi gadżetami, specjalnie przygotowanymi na ten trudny czas.
Uczestnicy z Czarnego Lasu, Grodziska, Warszawy, Jaktorowa, Kolonii Chylice, Władkowa i Pruszkowa mogli porozmawiać też z innymi pisarzami, którzy uczestniczyli w prezentacji książki.
O tym wydarzeniu będzie można przeczytać w prasie , która była patronem medialnym imprezy: Miesięczniku Kulturalno Społecznym Bogoria, Gazecie i Portalu Internetowym Obiektywna. Był też przedstawiciel Radia Bogoria.
2. Fundusz Sołecki na rok 2020 i 2021
Pod koniec lipca odbyło się Zebranie Wiejskie, które na mocy prawa uchwałodawczego przekształciło projekt funduszu sołeckiego w roku 2020 i uchwaliło przeznaczenie nowego funduszu na rok 2021.
Dokumenty – Uchwały, Sprawozdanie, Opisy Przedsięwzięć wraz z Uzasadnieniami i wskazaniom pozycji zadań własnych Gminy oraz Wnioski do Burmistrza (już zaakceptowane przez władze UM) znajdują się na stronie sołeckiej.
Tylko dwa Sołectwa w Gminie (w tym nasze), zdążyły uchwalić wspólnie z zainteresowanymi i aktywnymi mieszkańcami podczas Zebrania Wiejskiego fundusz sołecki na rok 2021. W ten sposób obroniliśmy nasz fundusz na rok 2021 w wysokości ponad 45 tys. zł.
Urząd Gminy, zaraz po naszym zebraniu, ze względu na sytuacje pandemiczną zakazał zwoływania Zebrań Wiejskich przez Sołtysów. Sołectwa swoje zadania będą musiały zgłaszać każdorazowo, do UM, które będą realizowane z budżetu miasta, a nie z własnego funduszu sołeckiego.
Otrzymanie funduszy na zadania Sołectwa z budżetu miasta, wg mojego doświadczenia, będzie bardzo utrudnione i często niewykonalne.
Tą drogą jeszcze raz chciałam podziękować wszystkim uczestnikom Zebrania Wiejskiego, którzy przyszli, wyrazili swoją wolę i uratowali fundusz sołecki w całości na rok następny.
Dziękuje też Radzie Sołeckiej tj. Ewie Szelągowskiej-Kalman, Marcinowi Denisowi i Wojtkowi Falskiemu za przygotowanie Zebrania, uzasadnień do funduszu i Opisu Przedsięwzięć.
Szczególnie że Ich Troje pracuje za pięcioro.
3. Świetlica
Program zajęć przygotowany wg harmonogramu CK od dnia 7 września będzie wstrzymany z powodu braku Opiekuna Świetlicy. Nie mniej Rada Sołecka wraz ze mną dokonuje stosownych zakupów do świetlicy zgodnie z Uchwałami ZW.
4. Lampy na ulicach
Od jakiegoś czasu dostaję informacje, iż nie świecą się lampy coraz to na innych ulicach.
Brak oświetlenia na ulicach należy i można samodzielnie zgłaszać do Zakładu Gospodarki Komunalnej.
W przypadku nie poprawienia się sytuacji, będę oczywiście interweniowała.
5. Odwodnienie
Od wielu staram się i interweniuję w UM w sprawie odwodnienia CL, szczególnie w rejonie ulic Wiązowa, Malwowa, Sumakowa. Gmina nie ma koncepcji na odwodnienie tego regionu, bez wydania ogromnych nakładów finansowych, ponieważ nie ma gdzie zbierającej się wody na w/w ulicach odprowadzić. Jakiekolwiek dyskusje z władzami Gminy są w tej chwili utrudnione i nie możemy doprowadzić do spotkania z mieszkańcami.
Dlatego też Sołectwo zakupiło pompę z wężem strażackim. Zbierająca się woda na Wiązowej i Malwowej może być odprowadzana do rowów na Wiązowej.
Pompa jest pod opieką Pawła Chojnackiego – tel. 602 452 640, który zobowiązał się opiekować nią i również odpompowywać wodę z Wiązowej na przeciwko świetlicy korzystając w z własnego prądu. Pompa może być przekazywana na ulicę Malwową, jeśli mieszkańcy zdecydują się na samodzielne odpompowywanie wody do rowu na Wiązowej. Musi być jednak zgoda sąsiadów na prowadzenie węża przez ich działkę.
Jeśli chodzi o ulicę Sumakową nie możemy przekazywać pompy, ponieważ nie ma gdzie odpompować wody, a odpompowanie jej do rowów na Wiązową powiększyłoby tylko zalewnie tej ulicy przed świetlicą.
Pawłowi Chojnackiemu bardzo dziękuję za pomoc i aktywne uczestnictwo w sprawach sołeckich.
Ewa Błońska
Sołtys