Dla dzieci Dzień Pluszowego Misia i Mikołajki (zapisy u Ewy Szelągowskiej Kalman) dla dorosłych Andrzejki… po japońsku z nutką świąteczną.
Zapraszam dorosłych na zajęcia z etegami (ilość miejsc ograniczona). Wstęp wolny ale za potwierdzeniem mailowym: ewablon1@gmail.com
Zaczynamy w środę 30 listopada o godz. 18.00. Świetlica wiejska w Czarnym Lesie.
Sołectwo zapewnia kawę i herbatę a uczestnicy przynoszą jeśli chcą i mogą coś słodkiego, p. Katarzyna Tekielska wszystkie materiały na te pierwsze zajęcia.
A na zakończenie przepowiednie – wróżba kartami numerycznymi, dla tych co będą chcieli oczywiście.
Potem zobaczymy. Jak nam się spodoba, to może będą następne, a może i oddzielnie dla dzieci.
Pozdrawiam
Ewa Błońska
Sołtys
Od 10-ciu lat należę do międzynarodowego klubu Etegami Club z siedzibą w Tokio.
ETEGAMI to japońska sztuka ręcznego malowania pocztówek z krótkim tekstem skierowanym do adresata. Mottem twórców etegami jest hasło” Niezręczność/ niewprawność jest w porządku” . Dlatego nie wymaga talentu artystycznego , jest sposobem dzielenia się emocjami i empatią. Gotowe etegami zawsze dociera do odbiorcy drogą bezpośrednią, mailową lub pocztową.
Tradycyjna japońska pocztówka powstaje przy pomocy tuszu i farb GANSAI na papierze WASHI , który chłonie wodę podobnie jak dawna szkolna bibuła. W rezultacie linia rysunku ma zmienną grubość a nawet kleksy. O tej technice opowiem na pierwszym spotkaniu i pokażę na przykładzie.
Uczestnicy Etegami Club pochodzą z różnych krajów a problemy i koszt sprowadzania papieru WASHI uruchamiają indywidualną pomysłowość w zastępowaniu japońskiego produktu. W naszym kraju malujemy na czystych kartach pocztowych albo po prostu na jakimkolwiek papierze w formacie pocztówki. W związku z tym rozwijają się różne techniki takie jak kolaż, wycinanka, malowanie na torebkach herbacianych i inne.
Etegami pomaga zawiązywać przyjaźnie oraz przełamywać bariery językowe. Obserwowałam z jaką radością tworzyli je uczestnicy z wielu krajów podczas prowadzonych prze ze mnie warsztatów w czasie Nocy Otwartych Muzeów w Krakowie oraz w śródmiejskim krakowskim domu kultury .
Etegami było także jedną z metod nauczania języka angielskiego. Uczniowie prowadzonej przeze mnie i mojego męża szkoły językowej KASPA chętnie je tworzyli, a nawet wykorzystali do petycji w sprawie ochrony migrujących ptaków wysłanej do przedstawicieli rządu francuskiego.
O malarskich tematach pocztówek oraz dołączanym tekście opowiem podczas spotkania.
Zapraszam na kreatywne spotkanie w świetlicy w Czarnym Lesie. Zapewniam wszelkie potrzebne materiały.
Do zobaczenia,
Katarzyna Tekielska