1. Plac sołecki
Po raz trzeci Urząd Gminy ogłosił przetarg na wykonanie placu sołeckiego – część 1 rekreacja i fitness oraz ścieżka edukacyjna. Otwarcie kopert 26 stycznia, o ile pytania potencjalnych oferentów nie przedłużą tego terminu.
Część – 2 plac zabaw UG ma wykonać ze środków zewnętrznych. Na razie nie mam więcej informacji na ten temat.
Wyniki przetargu można monitorować na grodziskim BIP-ie.
2. Świetlica
Świetlica jest zamknięta na okres ferii szkolnych, tak jak inne świetlice w sołectwach.
Nowe aktywności zarówno sołeckie, jak oferowane przez Centrum Kultury powinny zacząć się od 1 lutego… o ile znajdzie się nowa opiekunka.
Obecnie poszukiwana jest opiekunka przez Gminę.
Jedynie w pierwszym tygodniu ferii odbywają się organizowane przez CK zajęcia Zima w Świetlicy od 15 do 19 stycznia od 15.00 do 18.00 dla dzieci wcześniej zapisanych na tą aktywność. Chętne osoby proszę o kontakt pod nr tel. 794 602 404 i sprawdzenie czy są jeszcze wolne miejsca (zapisy były od 2 stycznia)
3. Aktywności świetlicowe i sołeckie
W zeszłym roku w ramach Jubileuszu Sołectwa prowadzone były aktywności sołeckie z cyklu „Z pasją przez życie Ten rok rozpoczniemy cyklem „Bezpieczeństwo” (w ogólnym pojęciu).
Planujemy aby była to seria głównie piątkowych spotkań, prelekcji, szkoleń i warsztatów organizowanych przez Sołtysa, Rade Sołecką, KGW LCL i poszczególnych mieszkańców.
W styczniu 20 odbędzie się bal karnawałowy dla dorosłych, a 9 lutego bal karnawałowy dla dzieci.
W lutym/marcu będziemy mieli dwu godzinny wykład naszego mieszkańca Sylwestra Madeja na temat „ Jak być bezpiecznym w sieci”
Będzie też wykład dr Igora Protasowickiego (dzięki uprzejmości prof. Jacka Kulbaki) na temat cyberbezpieczeństwa, zagrożenia phishingiem i spoofingiem, metodą działań cyberprzestępców, socjotechniki ataków z interaktywnym udziałem mieszkańców. Tej tematyki nigdy za mało i tak się często nabieramy.
Będzie też spotkanie wg pomysłu Artura Obidzińskiego na temat „Smartfoholizm – czyli jak chronić dzieci przed uzależnieniem cyfrowym’’. Udział jako paneliści wezmą dr Agnieszka Gąstoł i nasi mieszkańcy prof. Jacek Kulbaka oraz dr Artur Obidziński, przy też oczywiście czynnym udziale mieszkańców, jak również rozmowa na temat depresji u dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkamy się też z Policją i Strażą Miejską.
O. dr Igorze Protasowickim i dr Agnieszce Gąstoł można przeczytać parę słów niżej.
W wyniku rozmów Sołectwa z Centrum Kultury i Urzędem Gminy dla dzieci poza zajęciami regularnymi organizowanymi przez Centrum Kultury będziemy mieli dodatkowo co miesiąc różne warsztaty, jak: warsztaty majsterkowania, warsztaty wiosenne (ozdoby do domu), warsztaty malarskie techniką pouringu, warsztaty makramy, rodzinne warsztaty biżuterii koralikowej.
Być może zorganizowany zostanie też w marcu przez Urząd Gminy piknik ekologiczny „ Graty za kwiaty” .Wymiana elektrosprzętu na kwiaty.
Pojawią się też nowe regularne warsztaty z logosensoryki prowadzone przez naszą mieszkankę Annę Kokoszę.
Oprócz tego, w marcu powtórzone zostaną warsztaty rodzinne ” Las w słoiku” prowadzone przez nasze aktywne mieszkanki Ewelinę Popowską i Wiolettę Osińską.
Dzień Dziecka /Rodziny/ rozpoczniemy warsztatami rodzinnymi biżuterii koralikowej, następnie program zostanie przygotowany przez członkinie Rady Sołeckiej Justynę Kowalczyk i Magdalenę Górecką.
Artur Obidziński wybierze się na edukacyjny spacer z mieszkańcami po Czarnym Lesie. Rozpoczniemy też trzecią edycje Konkursu Fotograficznego o Czarnym Lesie z udziałem w komisji naszych znanych fotografek.
Dariusz Kowalczyk Wiceprzewodniczący Grodziskiego Klubu Sportowego zorganizuje mecz piłki nożnej /po otwarciu boiska/ Czarny Las: Reszta Świata.
To tak w skrócie do końca czerwca. Poszczególne terminy podane zostaną oddzielnie.
dr Agnieszka Gąstoł
Psychoterapeutka, psycholog, pedagog specjalny od ponad 17 lat prowadząca praktykę zawodową. Doświadczenie zawodowe zdobyła w ośrodku wczesnej interwencji, żłobku, przedszkolu, przychodni, poradni zdrowia psychicznego i poradniach psychologiczno-pedagogicznych w Warszawie. Obecnie prowadzi własny gabinet psychoterapii „Schematia” w Warszawie.
Wykładowczyni akademicka pracująca w Zakładzie Pedagogiki Małego Dziecka Instytutu Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, gdzie zajmuje się szkoleniem studentów i nauczycieli w zakresie specjalistycznej pomocy rodzinom znajdującym się w kryzysie oraz dzieciom i młodzieży doświadczającym trudności w wyrażaniu emocji oraz radzeniu sobie w relacjach rówieśniczych.
Ukończyła czteroletnie profesjonalne szkolenie w zakresie psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie będącego członkiem European Association of Behavioural and Cognitive Therapies oraz uczestniczyła w cyklu szkoleń z zakresu terapii schematu atestowanych i prowadzonych przez członków International Society of Schema Therapy. Jako terapeuta EMDR (certyfikat wydany przez University od Birmingham i EMDR Europe) prowadzi terapię osób dorosłych i dzieci, którzy w swoim życiu doświadczyli trudnych, stresujących i traumatycznych wydarzeń.
Jest współautorką serii książek: „Mój złośnik, czyli jak nauczyć dzieci mądrego radzenia sobie ze złością” oraz „Mój smutasek, czyli jak nauczyć dzieci mądrego radzenia sobie ze smutkiem” wydanych przez Wydawnictwo Difin, a także Podcastu „PsychoKawka”. Aktywnie działa w mediach społecznościowych na profilu SCHEMATIA, gdzie szerzy sprawdzoną wiedzę o potrzebach dzieci, młodzieży i rodziców.
dr inż. Igor Protasowicki
Specjalista z zakresu bezpieczeństwa informacyjnego, teleinformatycznego i energetycznego. W obszarze jego zainteresowań naukowych znajdują się również kwestie związane z bezpieczeństwem społecznym RP oraz wpływ nowoczesnych technologii i poziom bezpieczeństwa państwa i obywateli.
O Ekspercie
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, inżynier informatyki, pracownik dydaktyczny WSB w Warszawie. Autor licznych publikacji naukowych i współautor książek związanych z problematyką wielu wymiarów bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego. Przewodniczący warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego, motocyklista, współautor stałego bloku w programie telewizyjnym Motoślad na antenie telewizji Motowizja. Współautor monografii m.in. „Polityka bezpieczeństwa energetycznego państw Europy Środkowo-Wschodniej. Rola i znaczenie Grupy Wyszehradzkiej”, „Rola premierów RP w polityce bezpieczeństwa państwa po 1989 roku”, „Bezpieczeństwo polityczne i militarne Polski po 1989 roku”.
Tematyka komentarzy eksperckich
Bezpieczeństwo informacyjne
Bezpieczeństwo teleinformatyczne
Cyberbezpieczeństwo
Nowoczesne technologie a bezpieczeństwo
Polityka energetyczna RP
Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy
Bezpieczeństwo dostaw energii i surowców energetycznych
Źródła paliw i energii
Ekspert w mediach:
CO MUSK ZROBI Z TWITTEREM?, WPolsce.pl, 27.04.2022 r.
Cyberbezpieczeństwo: hasło powinno być losową mieszaniną co najmniej 10 dużych i małych liter, znaków interpunkcyjnych i cyfr.,
aleBank.pl, 04.04.2022 r.
Uwaga na fałszywe informacje na temat uchodźców! Jak nie dać się zmanipulować?, TVP3 Warszawa, 20.03.2022 r.
Publikacja wizerunków uchodźców w sieci i jej skutki.,
TVP3 Wrocław, 15.03.2022r.
Dr Igor Protasowicki: uruchomienie Nord Stream 2 jest niemiecką racją stanu., PolskieRadio24.pl, 21.02.2022 r.
Polska: rząd wprowadził pierwszy stopień alarmowy dot. Cyberprzestrzeni., Polskieradio.com, 16.02.2022 r.
Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju,
Katowice.tvp.pl, 16.02.2022 r.
Walentynkowe prezenty. Jak się nie dać oszukać w internecie?,
TVP Info, 14.02.2022 r.
Koronawirus i oszustwa w sieci, jak się ustrzec?,
Poranek TVP Info, 24 marca 2020 r.
Bezpieczeństwo nastolatków w sieci, Echa dnia TVP 3, 6 sierpnia 2010 r.
Pasja do motocykli, Poranek RDC, 5 sierpnia 2019 r.
Ewa Błońska
Sołtys