1. Zmiany we władzach Gminy, dotyczące Sołectw i obszarów Wiejskich
Wiceburmistrz Piotr Galiński odchodzi z UM od 15 stycznia 2021 r. Na jego miejsce został powołany Michał Klonowski, obecnie Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
2. Plan Zagospodarowania Przestrzennego
W dniu dzisiejszym, po rozmowie z Naczelnikiem Wydziału Architektury, na moją prośbę nie będzie ponownie pokazywana koncepcja pzp, a zostanie wyłożona oficjalna wersja planu. Podjęłam taka decyzję, z którą zgodził się Naczelnik i mam nadzieje, że nasze wspólne ustalenia zostaną zatwierdzone przez nowego Wiceburmistrza. Pozwoli to Państwu na zapoznanie się z planem i złożenie ostatecznych uwag, zgodnie z trybem postępowania w takich przypadkach.
W styczniu maja być procedowane dwie Uchwały RM dotyczące pzp Gminy Grodzisk Maz, a potem już w kolejności uchwała dotycząca CL.
3. Świetlica: Zajęcia zimowe w świetlicach
Info otrzymane z CK
Szanowni Państwo,
W załączniku przesyłam podsumowanie dotyczące prowadzenia zajęć zimowych w świetlicach wiejskich. W większości przypadków oprócz zajęć opiekuńczo-wychowawczych (zaznaczonych w tabeli jako zajęcia z wychowawcą) odbędą się również bloki zajęć przedpołudniowych z instruktorem. W pierwszym tygodniu ferii czyli tam gdzie mamy wpisane daty 4-8.01 trzeba pamiętać, że wypada Święto Trzech Króli i w tym dniu świetlice będą zamknięte. Takie informacje pojawią się na fb każdej ze świetlic, poza tym rodzice wszystkich zapisanych dzieci na zajęcia zimowe dostaną taką informację. Tradycyjnie w poniedziałki przed rozpoczęciem zajęć przedpołudniowych instruktorzy są proszeni o przypilnowanie rodziców/opiekunów, żeby wypełnili deklaracje zanim dziecko wejdzie na zajęcia. Deklaracje do wydruku oraz regulamin znajdują się w załączniku. Prosiłabym bardzo, żeby instruktorzy mieli te deklaracje ze sobą przez cały okres prowadzenia zajęć a po ich zakończeniu dostarczyli je do mnie do świetlicy w Szczęsnem albo do p. Wiesławy Sadoch (przy okazji rozliczenia). Przy prowadzeniu zajęć zimowych obowiązują te same ograniczenia dotyczące ilości dzieci uczestniczących w zajęciach co przy zajęciach stałych – imienne listy uczestników zostaną do Państwa przesłane przed rozpoczęciem zajęć i bardzo proszę o przestrzeganie limitów!!! Proszę również o przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii czyli o dezynfekcję dłoni, pilnowanie dzieci, żeby myły ręce zaraz po przyjściu do świetlicy, noszenie maseczek przez instruktorów i wietrzenie sali (w miarę możliwości). Dzieci uczestniczące w zajęciach zimowych przynoszą swój prowiant i swoją wodę (proszę o nie korzystanie z kubków i dystrybutorów znajdujących się na stanie świetlic)
Jeśli chodzi o przerwę świąteczną to świetlice pracują do 23.12 a potem ruszamy z zajęciami zimowymi czyli od 4.01.
4. Świetlica – wyposażenie
Z funduszu sołeckiego został zakupiony i zamontowany telewizor LG 70 cali oraz rzutnik. W styczniu członkowie Rady Sołeckiej lub może też inni chętni mieszkańcy zamontują ekran typu Cinema.
Obecnie kładziona jest kostka przy garażu na stojaki do rowerów. Stojaki już są w posiadaniu Sołectwa.
5. Boisko przy świetlicy
Przesyłam w załączeniu pismo (plik PDF – 61 KB), jakie otrzymaliśmy od Wiceburmistrza Tomasza Krupskiego w sprawie inwestycji w CL.
Cóż wiara podobno czyni cuda, tylko czy to jest to, czego oczekujemy od działań władz Gminy?
Wielokrotnie Burmistrz Grzegorz Benedykciński obiecywał wykonanie boiska, ostatnio na ten temat padły konkretne obietnice od niego we wrześniu, a więc już w okresie pandemii. No to wierzymy, że Burmistrz wywiąże się ze swoich obietnic, ale też działamy, nie poddajemy się.
6. Mazowiecka uchwała antysmogowa – najważniejsze terminy
- od 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE)
- od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm;
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna);
- od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 wg. normy PN-EN 303-5:2012;
- od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg. normy PN-EN 303-5:2012;
- użytkownicy kotłów klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności;
- posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
- Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.powietrze.mazovia.pl
Ewa Błońska
Sołtys