1. Woda
Jest chlorowana i będzie cały czas do czasu zakończenia pandemii. Taka informacje uzyskałam dzwoniąc do ZWiK.
2. Plan zagospodarowania przestrzennego dla CL
Próbując przyspieszyć wyłożenie pzp, bo wiem jak jest to ważne dla mieszkańców CL, rozmawiałam już kilka razy w tym ostatnim okresie z Naczelnikiem Wydziału Architektury w UM. Być może plan będzie procedowany w drugiej połowie maja. Rada Miejska nie obraduje w budynku UM tylko zdalnie z domów i trudno jest przekazywać internetem wszystkie mapy nie w wersji elektronicznej. Taką informację otrzymałam w dniu dzisiejszym od Naczelnika.
3. Szepienia
Obowiązkowych, bezpłatnych szczepień dla psów przeciw wściekliźnie UM nie przewiduje w zwyczajowym terminie kwiecień/maj.
Być może (być może?!) odbędą się we wrześniu/październiku. Szczepienia, zgodnie z polskim prawem są obowiązkowe co rok! Choć wg informacji weterynarzy szczepionka działa nawet do trzech lat. Ale to już musicie Państwo rozstrzygnąć sami na własne ryzyko.
Nie mam na razie informacji o co rocznych zrzutach preparatów przeciw wściekliźnie na tereny wiejskie dla zwierząt występujących dziko jak lisy, wiewiórki itp. W okresie zrzutów należy chronić wszystkie zwierzęta domowe. Jak tylko uzyskam taka informację powiadomię.
4. Droga powiatowa: Bukowa, Cisowa, Dzikiej Róży a także inne gminne ulice
Po kilkakrotnej rozmowie w ostatnich dniach z Burmistrzem Piotrem Galińskim, jak również piątkowej z Burmistrzem, ze Starostą Markiem Wieżbickim oraz pracownikiem UM, odpowiedzialnym za utrzymanie dróg gminnych przekazuję, jakie otrzymałam informację:
– Droga jest w trakcie przejmowania. Zarówno Starostwo Powiatu Grodziskiego, jak i Urząd Gminy Grodzisk Mazowiecki oczekują na Decyzje Wojewody o Komunalizacji (cokolwiek to znaczy),
Starosta obiecał napisać do Wojewody monit, aby te sprawy rozpatrywał w pierwszej kolejności. Kopie tego pisma mam otrzymać, którą Państwu przekażę.
– W obecnym naszym klimacie, gdzie jest susza i od dawna nie pada deszcz, wszystkie drogi – te utwardzone przekruszem i ubite (zgodnie z PN), jak i te nieutwardzone – ziemne jak np. Choinowa czy Platanowa kurzą się i będą się kurzyć.
– Pomóc może posypywanie chlorkiem sodu, co kiedyś robił ZGK, (podobno b. kosztowne) teraz ze względu na cięcie kosztów w związku z obecną sytuacją nie będzie tego robił na nie swojej drodze, na swoich chyba teraz też nie.
– Pomóc może polewanie wodą z prywatnych wodomierzy
– Starosta obiecał, że Zarząd Dróg Powiatowych postawi tablice – z prośbą o wolniejszą jazdę kierowców. Ale nie mają one żadnej mocy prawnej. Z dzisiejszej informacji – tablice staną w ciągu tygodnia. Tylko kultura osobista kierowców może poskutkować.
– Po przejęciu drogi przez UM zostanie ona wyłożona destruktem, który jest bezpieczny i nie pyli się.
– Już teraz Burmistrz Galiński będzie rozmawiał z Naczelnikiem Dróg Powiatowych aby nie czekając na przejęcie drogi, Starostwo dało destrukt, a Gmina go ułoży.
– Starosta rozezna możliwość sypania ulicy chlorkiem sodu i powiadomi mnie w tym temacie.
Jednak mam głosy od mieszkańców, mieszkających przy drogach ziemnych, nieutwardzonych – Choinowa (też z Makówki), Platanowa, Orzechowa, aby je utwardzić destruktem, od innych mieszkańców, aby ich nie utwardzać destruktem i pozostawić jako ziemne, nieutwardzone.
To samo z ulicą Cymuty, Bukową, Cisową i Dzikiej Róży, która jest wykonana w ubitym przekruszu i co jakiś czas podsypywana tłuczniem, przy powstawaniu wybitych dziur. Część mieszkańców nie chce utwardzenia destruktem, część żąda jej utwardzenia.
Proszę Państwa, nie mnie rozsądzać słuszność racji jednych i drugich mieszkańców. Wszystkie ulice, ubite przekruszem i te nieutwardzone – ziemne, zgłosiłam do odpowiednich służb w Gminie jak i Powiecie – do Wydziałów Utrzymania Dróg. I to one, te wydziały mają obowiązek zgodnie z polskimi normami, fachową wiedzą oraz środkami jakimi dysponują utrzymywać je w odpowiednim stanie i decydować czy mają być utwardzane, a jeśli tak, to jak i czym.
Ewa Błońska
Sołtys