1. Wizyta w Czarnym Lesie
W ostatnią sobotę przyjechała do Czarnego Lasu delegacja Radnych Miasta Grodzisk Mazowiecki wraz z Burmistrzem i Naczelnikami Architektury, Dróg Gminnych oraz Promocji, a także dziennikarze Gazety Bogoria i Radia Bogoria.
Odwiedziny miały głównie na celu, zobaczenie budującej się świetlicy, a także ozdobionych w obrazy Józefa Chełmońskiego przystanków, których sława rozniosła się po całym Grodzisku. (Brawo Panie Żmigrodzki!)
2. Koniec z utwardzaniem dróg w Czarnym Lesie!
Informuje mieszkańców mieszkających przy nieutwardzonych drogach w Czarnym Lesie, lub tylko posiadających działki przylegające tyłem do tych ulic jak : Orzechowa, Platanowa, Za Dębem, Cisowa, Dzikiej Róży i Bukowa ale też analogicznie Choinowa, Miłorzębu, Cymuty i Olchowa, (o które to było wiele rozmów i pism Sołectwa do UG w sprawie ich utwardzenia chociaż kawałkami), iż nastąpią bardzo duże utrudnienia w realizacji ich utwardzania, a być może w ogóle nie zostaną utwardzone.
Spowodowane jest to pismem, jakie wystosowało kilkudziesięciu mieszkańców Czarnego Lasu do Urzędu Gminy z prośbą o nieutwardzanie ulicy Orzechowej i pozostawieniu jej w stanie naturalnym celem spacerów z jednoczesnym przykładem i rozżaleniem, że już ulice Platanowa i Cisowa, Dzikiej Róży (przez swoje utwardzenie?) nie są leśnymi duktami i nie nadają się do spokojnych spacerów.
Na taką prośbę, gdzie nie trzeba wydawać pieniędzy, Gmina zawsze się przychyli.
Dlatego mieszkańcy tych ulic, którzy nie korzystają z takich udogodnień jak dojazd i dojście do własnego domu po kostce, a nie błocie, nie posiadają oświetlenia swoich ulic, a dodatkowo nie mają jeszcze wodociągu, kanalizacji, a nawet gazu, płacą podatki, bo są zameldowani od lat na stałe w CL mogą tylko podziękować swoim sąsiadom.
Wiem, że są bardzo rozżaleni, i nie mogą uwierzyć, że ludzie z którymi spotykają wydawało by się w przyjaznych relacjach, mogą przekładać piękno kałuży nad ich podstawowymi potrzebami dojścia do swoich domów, właśnie niestety w tym przypadku po kałużach i błocie.
Uznając, jednak zdanie kilkudziesięciu osób – mamy przecież demokrację (czy nie mamy ?) życzenie tak wielu osób jest dla mnie jednoznaczną przesłanką, aby nie występować już o jakiekolwiek utwardzania dróg i oświetlenia w Czarnym Lesie.
Co najmniej od 10 lat datują się moje pisma i rozmowy przy współudziale członków Rady Sołeckiej obecnej i poprzedniej kadencji z urzędnikami Gminy poczynając, na wszystkich burmistrzach i Radnych Miejskich kończąc. Od tylu lat walczę o przekrusz lub utwardzenie takich dróg jak Miłorzębu, Choinowa, Olchowa, Cymuty, Orzechowa (wszędzie kawałkami). Od tylu lat walczymy z UG w sprawie oświetlenia na tych ulicach poczynają od Kwitnącej Wiśni, Migdałową, Bukową poprzez ulice jw.
Niestety już teraz spotkałam się z ironicznymi uwagami, po co oświetlenie, skoro maja być naturalne warunki.
Mam też osobistą gorzką refleksję. Zwracacie się do mnie w wielu poważnych ale i drobnych sprawach. Zawsze staram się, na ile mogę, pomagać. Przesłanie pisma, ze świadomym pominięciem Sołtysa oraz członków Rady Sołeckiej, o tak istotnej sprawie, w moim odczuciu jest bardzo nieeleganckie i chyba nawet bardzo niegrzeczne, choć oczywiście nie ma takiego wymogu, aby informować przedstawicieli Sołectwa. Takie działanie wymusza na drugiej stronie przekaz tylko oficjalnych komunikatów, zwyczajową drogą, jak to się odbywa w każdym Sołectwie – tablice sołeckie oraz oficjalna strona Sołecka czarnylas.grodzisk.pl.
Fakt, iż mieszkańcy podpisali się pod pismem Stowarzyszenia Mieszkańców Czarnego Lasu, nie będąc ich członkami, stanowi oddzielne zagadnienie prawne.
3. Świetlica
Podczas wizyty Radnych wykonawca świetlicy powiedział Radnym, iż choć termin otwarcia świetlicy ma w przetargu ustalony na początek sierpnia następnego roku, to niewykluczone, iż zostanie ona ukończona już na 1 czerwca.
Tak, jak pisałam już wcześniej, decyzją Rady Sołeckiej obecnej kadencji, jak i poprzedniej, a także moim zapewnieniom podczas konsultacji społecznych, świetlica nie będzie nikomu wynajmowana na prywatne spotkania czy imprezy typu komunie, urodziny dzieci czy dorosłych itp.
Ma ona służyć naszej społeczności a więc, seniorom, dorosłym, młodzieży i dzieciom na wszelkie zajęcia tematyczne prowadzone przez instruktorów oraz różne okolicznościowe spotkania sołeckie.
Już w tej chwili można do mnie, lub członków Rady Sołeckiej przesyłać propozycje, jakie chcielibyście zajęcia w tej świetlicy dla różnych grup wiekowych. Niektóre zajęcia zaproponuje nam Gmina, niektóre, o ile będzie komplet chętnych, możemy realizować dodatkowo.
Z funduszu sołeckiego będzie opłacany (częściowo) opiekun świetlicy, który będzie główną osobą w porozumieniu z UG i Sołtysem odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie świetlicy.
Program zajęć w oparciu o propozycje UG i oczywiście Państwa życzenia, będzie układany przez Sołtysa i Rade Sołecką. Harmonogram zajęć będzie dostępny na specjalnie utworzonej stronie Facebookowej tylko dla świetlicy przez UG.
Z funduszu sołeckiego zostaną zakupione też dodatkowe wyposażenia poza standardem, który we wszystkich świetlicach proponuje UG.
4. Odwodnienie
Zakład Gospodarki Komunalnej definitywnie ma za zadanie odwodnić tern wokół ulicy Wiązowej. Prace będą prowadzone na całej długości ulicy Wiązowej, aż do ulicy Cisowej.
Mam nadzieję, że mieszkańcy Wiązowej i Kalinowej będą mogli wreszcie suchą stopą wracać do swoich domów i nie będą musieli wylewać wody z garaży przy większych opadach deszczu.
Będą w związku z tym przecinane na całej długości Wiązowej krzewy i niektóre drzewa, co może nie spodobać się niektórym spacerowiczom, ale pomoże to innym mieszkańcom spokojnie bytować.
Odwodnienie również wspomoże budynek świetlicy.
5. Nowe zwalniacze
W opracowaniu jest projekt spowolnienia ruchu w obrębie ulicy Kwitnącej Wiśni, Migdałowej i Kalinowej. Przesyłam projekt spowolnienia ruchu. Jednak będzie on przepracowywany, ponieważ, głównie, zbyt szybki ruch jest od ulicy Hiszpańskiej przez całą Kalinową. Cytuję też wnioski projektanta:
W projekcie SOR dot. niebezpiecznego łuku na połączeniu ul. Kalinowa/Migdałowa uwzględniono problem nadmiernej prędkości którą kierowcy rozwijają na ul. Kalinowej. Zakres projektu obejmuje odcinek o długości ok 125 m od skrzyżowania na ul. Kalinowej. Założeniem projektu była poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu na obydwu rozpatrywanych ulicach tj. Kalinowej i Migdałowe. W związku z tym należy przyjąć, że zaproponowane rozwiązania techniczne w postaci szykan rozwiążą problemy nadmiernej prędkości na ul. Kalinowej na odc. Migdałowa-Miłorzębu gdyż oznakowanie ostrzegawcze będzie dostrzegalne na całej długości ulicy z obydwu jej stron.
Ewa Błońska
Sołtys