O nas
Czarny Las to jedna z piękniejszych wsi w gminie Grodzisk Mazowiecki. Łagodny mikroklimat, piękna przyroda oraz spokój i cisza w dali od zgiełku miejskiego, a jednocześnie dogodny dojazd autostradą do Warszawy i Łodzi oraz bliskość Grodziska Mazowieckiego z jego dynamicznie rozwijającą się infrastrukturą: społeczną, handlową, przemysłową, kulturalną i sportową, powoduje coraz większe zainteresowanie nim ludzi szukających swego miejsca do życia.
Sołectwo Czarny Las położone w południowej części gminy Grodzisk Mazowiecki, w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, na skraju trzech gmin: Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów oraz Radziejowice zajmuje powierzchnię 176,68 hektarów. Ciekawostką jest zachowany na jednej z posesji kamień, stanowiący granicę dawnego województwa warszawskiego i skierniewickiego. Uchwałą nr 32/99 Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim z 27 stycznia 1999 roku sołectwu Czarny Las został nadany własny statut.
Wieś Czarny Las dawniej składająca się z około 20 dymów, teraz jest jednym z prężniej rozwijających się obszarów wiejskich w gminie Grodzisk Mazowiecki. Obecnie ma już ponad 260 domostw i w nadal widoczna jest tendencja wzrostowa. W zabudowie przeważa budownictwo willowe i rezydencjonalne. Nowi mieszkańcy tworzą serdeczną i aktywną społeczność.
Roślinność pierwotną terenu wsi stanowiły bory mieszane oraz łęgi jesionowo-olszowe i olsy, od których najprawdopodobniej wywodzi się nazwa Czarny Las. Dawniej na terenie wsi uprawiane były głównie żyto i ziemniaki, a lokalne obniżenia zajmowały łąki i pastwiska. Obecnie roślinność stanowią głównie murawy szczotlichowe, zagajniki brzozowe i lasy sosnowe, a w obniżeniach terenu – lasy łęgowe i niewielkie płaty łąk.
Teren wsi i najbliższej okolicy zamieszkuje wiele gatunków dzikich zwierząt. Z ssaków występują tu m.in.: sarny, dziki, borsuki, lisy, jenoty, kuny, łasice, zające wiewiórki, jeże i nietoperze; z ptaków m.in.: bociany, bażanty, kuropatwy, jastrzębie, myszołowy, dzięcioły, sójki, sikorki, kosy, drozdy i zięby; z płazów: żaby zielone i brunatne, ropuchy szare i zielone, rzekotki, grzebiuszki, padalce, a z gadów – jaszczurki i zaskrońce. Na terenie Czarnego Lasu znajdują się trzy pomniki przyrody – dwa dęby szypułkowe i jeden kasztanowiec biały.
Sołectwo obejmuje obszar o powierzchni 176,9173 ha.